Metoda ustawień systemowych rodziny według Berta Hellingera w optyce analizy transakcyjnej

Metoda ustawień systemowych rodziny według Berta Hellingera w optyce analizy transakcyjnej

Autor

  • Jarosław Jagieła, dr hab.prof. AJD Wydział Pedagogiczny, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie

DOI:

https://doi.org/10.16926/eat.2017.06.18

Słowa kluczowe:

metoda ustawień systemowych rodziny Berta Hellingera, analiza transakcyjna

Abstrakt

„Transactional Analysis Journal” (TAJ) to międzynarodowe czasopismo poświęconerozwojowi teorii i praktyki analizy transakcyjnej oraz jej zastosowań w psychoterapii, poradnictwie, rozwoju organizacji oraz edukacji. Kwartalnik ukazuje się od roku 1971 i prezentuje artykuły naukowe ze wszystkich perspektyw teoretycznych i obszarów za-stosowań koncepcji Berne’a. Ukazują się tu badania stosujące zarówno metodologię ilościową, jak i ilościową, a także studia przypadków, analizy literaturoznawcze, recenzje książek, czy teksty eseistyczne.

W dziale „Czytając TAJ” nawiązujemy do najbardziej interesujących artykułów jakie ukazywały lub ukazują się w tym prestiżowym kwartalniku po to, aby ich treść przybliżyć naszym czytelnikom. W ostatnim numerze tę rubrykę wypełnił temat związany z pojęciem „Emotional literacy” zaproponowany przez Claude Steinera1. Obecnie zajmiemysię tematem metody ustawień systemowych rodziny, której twórcą jest Bert Hellinger.

Autor w oparciu o artykuły dostępne w czasopiśmie „Transactional Analysis Journal” (TAJ) wykazuje związki między metodą ustawień systemowych Berta Hellingera a analizą transakcyjną. Na podstawie własnej praktyki podkreśla walor łączenia indywidualnej formy pracy terapeutycznej i perspektywy systemowej z wykorzystaniem figur (markerów mapowania rodziny).

Downloads

Download data is not yet available.

Biogram autora

Jarosław Jagieła, dr hab.prof. AJD - Wydział Pedagogiczny, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie

pedagog społeczny i psychoterapeuta. Kierownik Zespołu Badawczego Edukacyjnej Analizy Transakcyjnejw Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Wykładowca w KatedrzePsychopedagogiki Akademii Ignatianum w Krakowie. Redaktor naczelnyrocznika „Edukacyjna Analiza Transakcyjna” i „Biblioteki Edukacyjnej Analizy Transakcyjnej”. Autor 20 książek i ponad 300 artykułów naukowych i popularnonaukowych.

Pobrania

Opublikowane

2017-12-30

Jak cytować

Jagieła, J. (2017). Metoda ustawień systemowych rodziny według Berta Hellingera w optyce analizy transakcyjnej. Edukacyjna Analiza Transakcyjna, (6), 315–329. https://doi.org/10.16926/eat.2017.06.18

Numer

Dział

Czytając TAJ

Inne teksty tego samego autora

1 2 3 4 > >> 
Loading...