Wykorzystanie modeli analizy transakcyjnej w zarządzaniu edukacją

Wykorzystanie modeli analizy transakcyjnej w zarządzaniu edukacją

Autor

  • Sylvia Schachner, dr

DOI:

https://doi.org/10.16926/eat.2016.05.03

Słowa kluczowe:

analiza transakcyjna, zarządzanie edukacją, warunki do nauczania, transakcje

Abstrakt

W prezentowanym artykule autorka zwraca uwagę na użyteczność wykorzystania wybranychmodeli analizy transakcyjnej w zarządzaniu edukacją. Na początku opisuje ona obowiązki, jakiewchodzą w zakres pracy managera edukacji, oraz korzyści, jakie jej praca może przynieść szko-łom, dla których pracuje. Następnie przedstawia, w jaki sposób wykorzystuje różne aspekty anali-zy transakcyjnej, np. do opisu warunków sprzyjających nauczaniu, regulaminów i kontraktówszkolnych oraz transakcji.

Downloads

Download data is not yet available.

Biogram autora

Sylvia Schachner, dr

mieszka i pracuje w Wiedniu jako manager edukacjiw szkołach prywatnych, jako doradca szkolny w obszarze rozwoju szkoły oraz osoba nadzorująca pracę jednostek i grup w sektorze prywatnym. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Wiedeńskim, uprawnienia do na- uczania zdobyła na Uniwersytecie Pedagogicznym w Wiedniu, a szkolenia w obszarze analizy transakcyjnej odbyła w Niemczech, Szwajcarii i WielkiejBrytanii. Jest specjalistą w zakresie edukacyjnej analizy transakcyjnej i pro- wadzi szkolenia z tego zakresu w wielu w krajach europejskich. Jej zaintere-sowania naukowe obejmują międzykulturowe uczenie się i konstruktywneradzenie sobie z problemami. W zeszłym roku opublikowała kilka artykułów dotyczących międzykulturowego uczenia się i nauczania w środowiskachwielokulturowych, m.in. w czasopiśmie „Transactional Analysis Journal”oraz w monografii Educational Transactional pod redakcją Trudy Newtoni Giles’a Barrowa. Obecnie jest austriackim delegatem EATA oraz wice-przewodniczącą ÖGTA, austriackego stowarzyszenia analizy transakcyjnej.

Opublikowane

2016-12-20

Jak cytować

Schachner, S. (2016). Wykorzystanie modeli analizy transakcyjnej w zarządzaniu edukacją. Edukacyjna Analiza Transakcyjna, (5), 39–45. https://doi.org/10.16926/eat.2016.05.03

Numer

Dział

Analiza transakcyjna w edukacji
Loading...