Abstrakt
Szkolny program i panujące w szkole zasady rzutują na specyficzny stosunek szkoły do codziennej, otaczającej ją rzeczywistości. Szkoła ogranicza poznawanie do wymaganego obszaru i często oddziela je od działań wymaganych przez codzienne życie. Konsekwencją programowego oddzielenia szkół od praktycznych potrzeb codzienności jest to, że szkolna edukacja nie sprzyja bezpośrednim i naturalnym relacjom młodych ludzi ze społeczną i kulturową rzeczywistością. Nie dość że ogranicza te relacje do wyznaczonego strumienia, to przyczynia się również do tego, że odbywają się one za pośrednictwem narzuconych symboli i abstrakcji. Co więcej, szkoła tworzy specyficzne warunki do uczenia się i zamyka uczniów w dziwnym środowisku, które często ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Dlaczego szkoła ma taki stosunek do rzeczywistości? Jakie funkcje nakazują jej kształcić uczniów w izolacji od codziennego życia i kierować ich uwagę na zagadnienia uniwersalne, angażujące często abstrakcje i symbole? Artykuł rozważa te kwestie w dwóch perspektywach: ewolucyjnej i kulturowej
Bibliografia
Autio, T. (2003). Postmodern Paradoxes in Finland. The Confinements of rationality in Curriculum Studies. W: W. F. Pinar (red.). Interantional Handbook of Curriculum Research. Mahwah, N. J.
Bruner, J. S. (1978). Poza dostarczone informacje: studia z psychologii poznawania. B. Mroziak (tłum.). Warszawa.
Dewey, J. (1972). Demokracja i wychowanie: wstęp do filozofii wychowania. Z. Doroszowa (tłum.). Wrocław.
Foley, R. (2001). Zanim człowiek stał się człowiekiem. K. Sabath (tłum.). Warszawa.
Husén, T. (1979). The School in Question. A Comparative Study of School and its Future in Western Society. Oxford.
Kunicki-Goldfinger, W. (1993). Znikąd donikąd. Warszawa.
Ornstein, A. C., Hunkins, F. P. (1998). Program szkolny. Założenia, zasady, problematyka. K. Kruszewski (tłum.). Warszawa.
Tomasello, M. (2002). Kulturowe źródła ludzkiego poznawania. J. Rączaszek (tłum.). Warszawa.
Mam świadomość, że czasopismo jest wydawane na licencji Creative Commons - Uznanie autorstwa (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode).
Przesyłając artykuł wyrażam zgodę na jego udostępnienie na tej licencji.