Zakres i zasięg
„Edukacja Muzyczna” to czasopismo o profilu naukowym, którego celem jest nie tylko prezentacja najnowszych zagadnień związanych z szeroko pojętymi problemami odnoszącymi się do różnych form dydaktyki muzyki, ale przede wszystkim chodzi tu o „edukację” rozumianą jako poszerzanie wiedzy w zakresie szeroko rozumianych badań muzykologicznych w ramach dyscyplin – nauki o sztuce i sztuki muzyczne.
Na łamach rocznika publikowane są zatem artykuły, które podejmują tematykę muzykologiczną z zakresu: historii muzyki nie tylko polskiej i nie tylko dotyczą one muzyki współczesnej, chociaż temu okresowi poświęcono najwięcej uwagi. Teksty dedykowane są takim zagadnieniom jak m.in.: badania źródłoznawcze muzyki, w tym muzyki dawnej, etnomuzykologii, technikom kompozytorskim, związkom muzyki z literaturą, filozofii muzyki, wokalistyce, dyrygenturze, zagadnieniom dotyczącym percepcji muzycznej oraz różnym aspektom związanym z dydaktyką muzyki i pedagogiką muzyki, etc.
Autorzy prezentowanych prac nie tylko wywodzą się z instytucji, przy której afiliowane jest czasopismo (Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie), ale przede wszystkim reprezentują inne ośrodki w Polsce oraz zagraniczne (Czechy, Słowacja, Ukraina, Słowenia, Chiny) o profilu muzykologicznym, artystycznym i edukacyjno-muzycznym. Redakcja otwarta jest również na publikacje studentów i młodych naukowców. Czasopismo ukazuje się raz do roku w wersji papierowej i elektronicznej w modelu Open Access. Podstawową wersją rocznika jest wersja drukowana.
Słowa kluczowe: analizy stylo-krytyczne utworów muzycznych, działalność artystyczna kompozytorów i wykonawców, etnomuzykologia, związki muzyki z literaturą, filozofia muzyki, badania źródłoznawcze muzyki, percepcja muzyki, życie koncertowe, estetyka muzyki, muzyka XX i XXI wieku, polska muzyka skrzypcowa, muzyka na Ukrainie, muzyka na Słowacji, muzyka w Czechach, dydaktyka muzyki, systemy wychowania muzycznego, pedagogika muzyczna.
Historia czasopisma
Początki czasopisma „Edukacja Muzyczna” sięgają roku 2005, kiedy to z inicjatywy dr Marty Popowskiej został opublikowany pierwszy zeszyt serii wydawniczej: „Edukacja Muzyczna”, w ramach „Prac Naukowych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie”, jako publikacja zwarta. Pierwsze cztery numery ukazały się zatem w formule monografii zbiorowej. W roku 2010 seria ta zachowując dotychczasowy tytuł „Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza. Edukacja Muzyczna” przekształciła się w czasopismo, którego zeszyty o numerach 5–12 ukazywały się w latach 2010–2017 pod numerem ISSN 1895-8079. W roku 2018 został zmieniony tytuł. Powodem tego było przekształcenie uczelni, przy której afiliowany jest rocznik, w Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. Aktualny tytuł czasopisma to „Edukacja Muzyczna”, identyfikowany numerem ISSN 2545-3068. Nietrudno zauważyć, że jest on w istocie skróconą wersją poprzedniego tytułu. Rocznik kontynuuje także przyjętą wcześniej numerację i szatę graficzną.
Czasopismo jest na liście czasopism punktowanych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Publikowane artykuły otrzymują 40 punktów.
Najczęściej czytane
Zajęcia muzyczne z elementami muzykoterapii w procesie resocjalizacji nieletnich dziewcząt 130
Gitara angielska i zapomniany repertuar gitarowy II połowy XVIII wieku 130
Oblicza gitary w Polsce do roku 1981 w świetle dokumentacji Archiwum Polskiego Radia 128
Zarys sonorystyki gitarowej na przykładzie Sette studi Maurizia Pisatiego 92