Дата публікації: 2019-10-041

Apokalipsa św. Jana w trzech interpretacjach muzycznych kompozytorów współczesnych Pomorza i Kujaw

Anna SZARAPKA
Edukacja Muzyczna
Розділ: Статті
https://doi.org/10.16926/em.2014.09.09

Анотація

Przedmiotem referatu są trzy utwory kompozytorów związanych z regionem Pomorza i Kujawinspirowane Apokalipsą św. Jana – Septem tubae z 1966 i Apokalipsa z 1977 roku Bernadetty Matuszczak oraz Apokalypsis Marcina Gumieli z lat 2006–2010.

Autorka posługuje się metodologią zaproponowaną przez Mieczysława Tomaszewskiego, w której dzieło muzyczne badane jest w aspekcie funkcji spełnianych w kulturze, a więc z per-spektywy funkcji ekspresywnej, impresywnej, referencjalnej i fatycznej. Dobór środków wyrazu i sposobów oddziaływania na słuchacza powiązany jest z bogatymi środkami wykonawczymi.Kategorie znaczeń pozamuzycznych niesione są przez takie układy interwałów i brzmień, które obrazują sferę sacrum i profanum. W utworach tych ilustracyjność przenika się z myśleniem sym- bolicznym i aluzyjnym. Kompozytorzy nawiązują do bogatej tradycji minionych epok, do grego-riańskiej psalmodii, sekwencji Dies irae (B. Matuszczak) oraz stosują rozwiązania formalnei brzmieniowe inspirowane symboliką liczb (M. Gumiela).

W przedstawionych trzech muzycznych interpretacjach Apokalipsy najsilniej zaznaczają siędwa idiomy strukturalno-ekspresywne: idiom grozy (siedmiokrotne apokaliptyczne „biada”) orazidiom świętości – Nowego Nieba i Nowej Ziemi, w którym rozbrzmiewają słowa: Sanctus i Alleluja. To te słowa ostatecznie niosą najważniejsze przesłanie tych utworów – przesłanie nadzieii pokoju.

Завантажити файли

Правила цитування

SZARAPKA, A. (2019). Apokalipsa św. Jana w trzech interpretacjach muzycznych kompozytorów współczesnych Pomorza i Kujaw. Edukacja Muzyczna, 9, 131–148. https://doi.org/10.16926/em.2014.09.09

Cited by / Share

Ліцензія

Creative Commons License

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.


This website uses cookies for proper operation, in order to use the portal fully you must accept cookies.