Opublikowane: 2020-05-011

Giovanni Gagliardi – wirtuoz i wizjoner akordeonu

Elżbieta Rosińska
Edukacja Muzyczna
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.16926/em.2019.14.18

Abstrakt

Giovanni Gagliardi (1882–1964), włoski kompozytor i akordeonista, to postać obecnie zapo- mniana. Już w 1911 roku postulował – w wydanym w Paryżu Manualetto del fisarmonicista – zmiany w budowie akordeonu mające na celu ulepszenie techniczne tego instrumentu. Zaproponowana mo- dernizacja akordeonu przyczyniła się do rozwoju akordeonowego repertuaru, o nowych możliwościach brzmieniowych i nowej estetyce. Życie artysty, który swoją karierę rozpoczął jako wędrowny grajek, a doszedł do pozycji cieszącego się uznaniem paryskiej bohemy wirtuoza, zmieniło diametralnie przystąpienie Włoch do I wojny światowej w roku 1915. Odmowa służby wojskowej, a po zakończeniu wojny także publicznych koncertów, oraz 3,5-letnie internowanie w czasie II wojny światowej – przedstawiają Gagliardiego jako człowieka zaangażowanego nie tylko w sprawy muzyczne, ale i publiczne. Do końca życia muzykował w domowym zaciszu, a w korespondencji z akordeonistami oraz w wywiadach prasowych propagował instrument z manuałem melodycznym. Giovanni Gagliardi wyprzedzał poglądami o dziesiątki lat swoją epokę, ale to właśnie jemu historia przyznała rację.

Słowa kluczowe:

Giovanni Gagliardi, akordeon, akordeon z manuałem melodycznym, wirtuoz

Zasady cytowania

Rosińska, E. (2020). Giovanni Gagliardi – wirtuoz i wizjoner akordeonu. Edukacja Muzyczna, 14, 373–391. https://doi.org/10.16926/em.2019.14.18

Cited by / Share

Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.