Czynniki ryzyka zaburzeń postawy e-sportowców i studentów studiów magisterskich wychowania fizycznego i sportu w specjalności „e-sport”
PDF (English)

Słowa kluczowe

e-sportowcy
czynniki ryzyka
użytkownik komputera
pozycja robocza
postawa

Jak cytować

Byshevets, N., Kashuba, V., Levandovska, L., Grygus, I., Bychuk, I., Berezhanskyi, O., & Savliuk, S. (2023). Czynniki ryzyka zaburzeń postawy e-sportowców i studentów studiów magisterskich wychowania fizycznego i sportu w specjalności „e-sport”. Sport I Turystyka Środkowoeuropejskie Czasopismo Naukowe, 5(4), 97–118. https://doi.org/10.16926/sit.2022.04.06

Abstrakt

Celem pracy było zbadanie czynników ryzyka zaburzeń postawy u e-sportowców i studentów studiów magisterskich kultury fizycznej i sportu. W badaniach wzięło udział 37 sportowców i stu- dentów. Badania wykazały, że 32,4% z nich spędza przy komputerze ponad sześć godzin dziennie. Wykazano, że na postawę badanych najbardziej negatywnie wpływa obniżony poziom siły kończyn dolnych i tułowia, brak aktywnych przerw podczas długiej pracy z komputerem, brak świadomości w profilaktyce zaburzeń postawy podczas pracy z komputerem i zaniedbanie kontrolowania postawy użytkownika komputera. Badania sugerują strukturę czynników, które negatywnie wpły- wają na kondycję postawy e-sportowców i magistrantów specjalności „e-sport”. Struktura ryzyka zaburzeń postawy zawiera trzy czynniki, które wyjaśniają 66,2% całkowitej wariancji: „Niezastoso- wanie się do ergonomicznie optymalnej postawy użytkownika komputera”, „Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego e-sportowców” oraz „Brak środków neutralizujących negatywny wpływ działań e-sportowych”. Niezbędne jest opracowanie i wdrożenie działań prozdrowotnych w profilaktyce zaburzeń postawy oraz chorób układu ruchu u e-sportowców i studentów.

https://doi.org/10.16926/sit.2022.04.06
PDF (English)