NOWE WYTYCZNE DLA AUTORÓW WRAZ Z UAKTUALNIONONYMI WYMAGANIAMI FORMATOWANIA PIŚMIENNICTWA
Przed przesłaniem manuskryptu prosimy o upewnienie się, że:
- Przeczytali państwo Misję i charakterystykę profilu czasopismaoraz że Państwa artykuł wpisuje się w tematykę czasopisma.
- Przygotowano osobny plik zawierający pierwszą stronę wraz z oświadczeniami (oświadczenie etyczne, deklaracja konfliktu interesów oraz finansowania artykułu).
- Przygotowano osobny plik zawierający zaślepiony manuskrypt z ciągłą numeracją wierszy oraz piśmiennictwem sformatowanym według wytycznych APA 7th (nie obowiązuje w części humanistycznej).
- Przygotowano osobny plik zawierający list przewodni.
- Wszyscy autorzy zaakceptowali treść przesyłanego manuskryptu.
INFORMACJE OGÓLNE
Typ artykułów
Sport i Turystyka Środkowoeuropejskie Czasopismo Naukowe (STCEJ) nie ma ograniczeń co do długości manuskryptów, pod warunkiem, że tekst jest zwięzły i wyczerpujący. Manuskrypty przesłane do STCEJ nie powinny być wcześniej publikowane ani brane pod uwagę do publikacji w innym czasopiśmie. Główne typy artykułów to:
Artkuły: czasopismo uwzględnia wszystkie oryginalne prace badawcze pod warunkiem, że praca przedstawia naukowo uzasadnione eksperymenty i dostarcza pokaźną ilość nowych informacji, np. oryginalne prace eksperymentalne, badania interwencyjne oraz obserwacyjne, badania humanistyczne
Artykuły przeglądowe: artykułu, które dostarczają zwięzłych aktualizacji na temat najnowszych postępów poczynionych w danym obszarze badań, np. artykuły polemiczne, systematyczne przeglądy piśmiennictwa (zgodne z wytycznymi PRISMA).
Wymagania językowe
Od 1 numeru w 2021 roku, czasopismo ukazuje się głównie w języku angielskim. Z tego względu przyszłe zgłoszenia artykułów prosimy przesyłać w języku angielskim. Zarówno brytyjska, jak i amerykańska pisownia są akceptowane, o ile dana pisownia jest używana konsekwentnie w całym tekście. Autorom, których językiem ojczystym nie jest angielski, zdecydowanie zaleca się przeprowadzenie korekty językowej ich pracy przed przesłaniem. Dokumenty z poważnymi uchybieniami w języku angielskim mogą zostać zwrócone do autorów bez recenzji.
Struktura tematyczna czasopisma
STCEJ funkcjonuje na styku kilku dyscyplin. Każdorocznie, około połowy artykułów stanowią artykuły z obszaru humanistycznych podstaw kultury fizycznej oraz historii kultury fizycznej. Pozostałe 50% artykułów stanowią publikacje z obszaru nauk o zdrowiu, nauk społecznych oraz pedagogicznych.
Z uwagi na mieszany charakter czasopisma, zostało ono podzielone jest na następujące części:
- Dzieje kultury fizycznej i turystyki w Polsce i na świecie
- Teoria i metodyka wychowania fizycznego i sportu
- Uwarunkowania zdrowia, postawy prozdrowotne, jakość Życia
- Turystyka i rekreacja
- Biogramy, dyskusje, polemiki, recenzje, przegląd wydawnictw, sprawozdania
Opłaty publikacyjne
Czasopismo nie pobiera żadnych opłat publikacyjnych.
PRZYGOTOWANIE MANUSKRYPTU
Przesyłanie manuskryptu i autor korespondencyjny
Aby przesłać manuskrypt, prosimy zarejestrować się i zalogować na stronie przesyłania manuskryptów. Autor korespondencyjny odpowiedzialny jest za manuskrypt podczas procesu zgłaszania i recenzowania. Powinien on upewnić się, że wszyscy współautorzy zostali umieszczeni na liście autorów oraz że przeczytali i zatwierdzili przedłożoną wersję manuskryptu.
Struktura i formatowanie tekstu
Zaślepiony manuskrypt powinien składać się z następujących części: tytuł w języku angielskim i polskim, streszczenie w języku angielskim i polskim, słowa kluczowe w języku angielskim i polskim, wprowadzenie, metody, wyniki, dyskusja, podsumowanie oraz piśmiennictwo. Poszczególne poziomy nagłówków nie są numerowane, poziom pierwszy jest wytłuszczony, poziom drugi pisany jest kursywą, pozostałe poziomy pisane są bez specyficznego formatowania.
Przykład:
Metody badawcze
Charakterystyka uczestników
Grupa badana
Autorzy powinni przygotować trzy pliki artykułu:
1. Plik zawierający pierwszą stronę artykułu wraz z oświadczeniami (zobacz niżej).
2. Plik zawierający zaślepiony artykuł (artykuł bez pierwszej strony oraz danych autorów). W zaślepionym manuskrypcie należy zastosować numerowanie ciągłe wierszy.
3. List przewodni
Redakcja zaleca przygotować manuskrypt w programie Microsoft Word (.doc lub .docx). Dokument powinien być napisany w formacie A4 (marginesy: 25 mm). Zaleca się stosowanie kroju Times New Roman, 12 punktów, interlinia 1,5.
Pierwsza strona
Na pierwszej stronie autorzy powinni umieścić:
- Imiona i nazwiska autorów
- Stopień bądź tytuł naukowy wszystkich autorów
- Afiliację wszystkich autorów (sformatowana według wzoru: zakład/katedra/instytut, uczelnia, miasto, państwo).
- Adres e-mail autora korespondencyjnego
- Numer ORCID wszystkich autorów (Open Researcher and Contributor ID, zobacz: https://orcid.org/)
- Tytuł artykułu (zarówno w języku polskim i angielskim)
- Streszczenie (zarówno w języku polskim i angielskim)
- Słowa kluczowe (zarówno w języku polskim i angielskim)
- Oświadczenie etyczne (w przypadku badań na ludziach bądź zwierzętach), oświadczenie o konflikcie interesów oraz oświadczenie odnośnie finansowania badań.Te informacje nie powinny być zawarte w zaślepionym manuskrypcie.
Przygotowanie streszczenia i słów kluczowych
Streszczenie nie powinno przekraczać 200 słów. Streszczenie należy przygotować w sposób ustrukturyzowany określając wprowadzenie oraz cel pracy, zastosowane metody, podsumowanie wyników oraz wnioski, jednakże bez wyszczególnionych nagłówków.
Autorzy powinni zdefiniować 3-7 słów kluczowych. Słowa kluczowe pogłębiają dostępność tekstu dla systemów informatycznych. Nie zaleca się, aby jednoznacznie dublowały zwroty użyte w tytule i streszczeniu artykułu.
Tabele i ryciny
Tabele i materiał ilustracyjny (ryciny, wykresy, fotografie) należy zamieścić za piśmiennictwem w zaślepionym manuskrypcie oraz dokładnie opisać. Miejsca ich wstawienia zaznaczyć w tekście zwrotem „Wstaw Tabele 1”. Rozmiar czcionki w tabeli powinien wynosić 9 punktów. Nie stosuje się innego formatowania tabeli niż siatka. Tytuł należy umieścić nad tabelą. Przypisy do tabeli umieszcza się bezpośrednio pod nią. Wszystkie skróty użyte w tabeli powinny zostać wyjaśnione pod tabelą według następującego wzoru: „CI: Confidence Interval”. Każda tabela powinna być zapowiedziana w tekście (np. w Tabeli 1 przedstawiono..., Table 2 ilustruje...). Nie używa się zwrotów "w poniższej/powyższej tabeli".
Ryciny zaleca się sporządzać za pomocą programów Microsoft Office (Excel, Microsoft Graph). Numer i tytuł wykresu zapisuje się pod ryciną. Minimalna rozdzielczość wykresów i ilustracji to 600 dpi.
W razie umieszczenia w pracy rycin, tabel itp. pochodzących z opracowań zamieszczanych w innych czasopismach lub publikacjach książkowych, autor ma obowiązek uzyskania zgody na ich wykorzystanie oraz podana źródła pod ryciną.
Piśmiennictwo
Piśmiennictwo powinno znajdować się na końcu artykułu w porządku alfabetycznym (pozycje bibliografii nie są numerowane). Każde cytowane źródło powinno pojawić się na liście referencji. Podobnie każdy wpis z listy referencyjnej powinien zostać cytowany w tekście. Wytyczne odnośnie formatowania piśmiennictwa delikatnie różni się w pierwszej części (Dzieje kultury fizycznej i turystyki w Polsce i na świecie).
Część pierwsza (Dzieje kultury fizycznej i turystyki w Polsce i na świecie)
Należy stosować przypisy dolne; obowiązuje alfabetyczny układ piśmiennictwa (pozycje bibliografii nie są numerowane).
Przykłady przypisów w liście referencji:
Książka:
- Nowakowski A., Wychowanie fizyczne w polskich szkołach wyższych w latach 1946–1974, [w:] Szymański L., Schwarzer Z. (red.), Z najnowszej historii kultury fizycznej w Polsce, t. 2, Wyd. Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Wrocław 1996, s. 179–186.
Artykuł w czasopiśmie:
- Małolepszy E., Drozdek-Małolepsza T., Sport in the county of Kremenets in the light of „Życie Krzemienieckie” magazine (1932–1939), „Sport i Turystyka. Środkowoeuropejskie Czasopismo Naukowe” 2019, t. 2, nr 3, s. 39–58; http://dx.doi.org/10.16926/sit.2019.02.22
Pozostałe części (Teoria i metodyka wychowania fizycznego i sportu; Uwarunkowania zdrowia, postawy prozdrowotne, Jakość życia; Turystyka i rekreacja)
Cytowanie w tekście oraz lista referencji powinna zostać sformatowana w stylu APA 7th. Piśmiennictwo powinno znajdować się na końcu artykułu w porządku alfabetycznym (pozycje bibliografii nie są numerowane). Szczegółowe wytyczne dotyczące formatowania piśmiennictwa wg. stylu APA 7 można znaleźć TUTAJ.
Cytowanie w tekście powinno zostać opisane według następującego wzoru:
- Jeden autor: “…lorem ipsum (Washington, 2014).”; “Według Washingtona (2014)…”
- Dwóch autorów: “…lorem ipsum (Washington & Watson, 2014).”; “Według Washingtona i Watsona (2014)…”
- Trzech i więcej autorów: “lorem ipsum (Washington i wsp., 2014).”; “Według Washingtona i wsp. (2014)…”
Przykłady przypisów w liście referencji:
Książka:
- Ewert, E.W., Mitten, D.S., Overholt, J.R. (2014). Natural environments and human health. CAB International; https://doi.org/10.1079/9781845939199.0000
- Foxall, G.R. (2018). Context and cognition in consumer psychology: How perception and emotion guide action.
Artykuł w czasopiśmie:
- Blattner, J., Bacigalupo, A. (2007). Using emotional intelligence to develop executive leadership and team and organizational development. Consulting Psychology Journal: Practice and Research, 59(3), 209-219; http://dx.doi.org/10.1037/1065-9293.59.3.209
- Washington, E.T. (2014). An overview of cyberbully in higher education. Adult Learning, 26(1), 21–27; https://doi.org/10.1177/1045159514558412
Artykuł w książce:
- Elias, N., Dunning, E. (1970). The quest for excitement in unexciting societies. W: G. Luschen (red.), The crosscultural analysis of sport and games (s. 31–51). Champaign IL: Stipes Publishing.
Strona internetowa:
- Monaghan, E. (2019, December 10). 5 reasons modern slavery at sea is still possible in 2019. Greenpeace; https://bit.ly/2PIXjqc
Dla każdej cytowanej pozycji należy podać Digital Object Identifier (DOI), jeśli jest dla niej dostępny. W przypadku jego wystąpienia w przypisie, po danych bibliograficznych cytowanego źródła, w formie aktywne hiperłącze. Numery DOI należy weryfikować bezpośrednio na stronie czasopisma lub wydawców lub na stronie agencji CrossRef: http://www.crossref.org/guestquery/