Kultura fizyczna w Uniwersytecie Humanistyczno- -Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie latach 1971–2021 (zarys problematyki)
PDF

Słowa kluczowe

Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie
Studium Wychowania Fizycznego i Sportu
kultura fizyczna
sport akademicki

Jak cytować

Pięta, W. . (2022). Kultura fizyczna w Uniwersytecie Humanistyczno- -Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie latach 1971–2021 (zarys problematyki). Sport I Turystyka Środkowoeuropejskie Czasopismo Naukowe, 5(3), 31–61. https://doi.org/10.16926/sit.2022.03.02

Abstrakt

Studenci i pracownicy już od pół wieku uczestniczą w rozwoju kultury fizycznej w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Szczególną rolę w tym pro- cesie odgrywają nauczyciele akademiccy Studium Wychowania Fizycznego i Sportu. W badanym okresie systematycznie zmniejszała się liczba godzin dydaktycznych z wychowania fizycznego – z 240 do 30 godzin (decyzje ministerialne). Uzupełnieniem zajęć sportowych na uczelni są sekcje sportowe. Trenujący w sekcjach studenci zdobyli 434 medale w Akademickich Mistrzostwach Pol- ski, w czym znaczący udział mieli wykładowcy Studium Wychowania Fizycznego i Sportu. Kadrę Studium tworzą specjaliści od gier zespołowych i sportów indywidualnych. Wyniki sportowe, które osiągnęli studenci podczas Akademickich Mistrzostw Świata, Europy i Polski przyczyniły się do promocji Uniwersytetu w Europie i w świecie. Najlepszą sekcją Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego jest sekcja tenisa stołowego kobiet (10 medali drużynowych mistrzostw Polski, 8 pucharów Polski, 46 rozegranych spotkań w pucharze Europy). Działacze Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Dłu- gosza wraz ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu w Częstochowie zorganizowali 28 Akademickich Mistrzostw Polski. W XX wieku wycofano się z turystyki i obozownictwa jako zajęć obowiązkowych. Od 2008 r. studenci Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza posiadają wyśmienite warunki do uprawiania sportu i rekreacji (Akademickie Centrum Sportu).

https://doi.org/10.16926/sit.2022.03.02
PDF