Metody tworzenia rankingów sportowych na wybranych przykładach
PDF

Słowa kluczowe

rankingi sportowe
boks
szachy
piłka nożna

Jak cytować

Miazek, A., & Podleśny, A. (2021). Metody tworzenia rankingów sportowych na wybranych przykładach. Sport I Turystyka Środkowoeuropejskie Czasopismo Naukowe, 4(3), 75–103. https://doi.org/10.16926/sit.2021.04.19

Abstrakt

Rankingi sportowe odgrywają bardzo istotną rolę we współczesnym sporcie. To one najczęściej determinują to, kto będzie uważany za faworyta określonego meczu lub walki. W innych przypadkach decydują o rozstawieniu zawodnika (drużyny) w turnieju albo określają, czy w ogóle będzie mógł w nim wystąpić. Nie istnieje jedna spójna metodologia tworzenia rankingów sportowych. Każda dyscyplina w tym względzie rządzi się własnymi regułami. Niektóre opierają się na mniej lub bardziej skomplikowanych wyliczeniach matematycznych, inne z kolei bazują na subiektywnych opiniach układających je ekspertów. W niniejszym opracowaniu przyjrzymy się rankingom sportowym na przykładach piłki nożnej, szachów oraz boksu zawodowego, które to dyscypliny prezentują zupełnie odmienne podejścia do metodologii tworzenia rankingów.

Piłkarski ranking FIFA oparty jest na wieloczynnikowych wyliczeniach biorących pod uwagę m.in. rodzaj rozgrywanego meczu, jego wynik, a także spodziewany rezultat spotkania na podstawie analizy siły obu zespołów. W boksie zawodowym do tej pory nie powstał jeden wspólny ranking i każda z federacji proponuje własne zestawienia, dla których alternatywą może być system oparty na algorytmie zaproponowanym przez portal boxrec.com. W szachach nadal dominującym sposobem klasyfikowania zawodników pozostaje system Elo, pomimo że alternatywne metody często okazują się pod niektórymi względami bardziej precyzyjne.

https://doi.org/10.16926/sit.2021.04.19
PDF