Oczekiwania pracodawców wobec absolwentów kierunków ekonomicznych w dobie przemian rynku pracy
Słowa kluczowe:
oczekiwania wobec absolwentów, wymagania pracodawców, rynek pracy, kompetencje, absolwenciAbstrakt
Zmiany zachodzące aktualnie na rynku pracy implikują konieczność coraz większej elastyczności pracowników oraz dostosowywania posiadanych kompetencji do potrzeb i wymagań pracodawców. Istotne staje się więc poznanie oczekiwań stawianych potencjalnym pracobiorcom, w celu dostosowania się do nich i znalezienia satysfakcjonującej pracy. Jest to szczególnie ważne w przypadku ludzi młodych, wchodzących na rynek pracy. Znając potrzeby i wymagania potencjalnych
pracodawców, mogą oni lepiej wykorzystać okres studiów, zdobywając oprócz wiedzy także potrzebne na rynku pracy kwalifikacje i umiejętności.
Problematyka niniejszego artykułu dotyczy oczekiwań pracodawców wobec kompetencji absolwentów kierunków ekonomicznych i zarządzania, w kontekście zmian zachodzących na rynku pracy oraz w procesie kształcenia.
Materiał empiryczny prezentowanego opracowania stanowił wyniki badań przeprowadzonych przez autorkę w latach 2010–2011 wśród 80 pracodawców zatrudniających absolwentów studiów o profilu ekonomicznym i zarządzania. Badania przeprowadzono metodą badania ankietowego przy wykorzystaniu specjalnie skonstruowanego kwestionariusza ankiety.
Pracodawcy proszeni byli o dokonanie oceny 40 kompetencji (30 ogólnych i 10 menedżerskich), w dwóch aspektach – ich znaczenia w pracy zawodowej oraz poziomu poszczególnych kompetencji prezentowanego przez zatrudnionych w firmie absolwentów. Uzupełnieniem danych ilościowych były pytania otwarte, w których pracodawcy zostali poproszeni o wskazanie mocnych oraz słabych stron absolwentów kierunków ekonomicznych i zarządzania oraz największych dysproporcji pomiędzy kompetencjami absolwentów a oczekiwaniami pracodawców.