Zaproszenie do publikacji
Zaproszenie do publikacji
Szanowni Państwo,
Dzięki współpracy i solidarności środowiska polonistycznego udało nam się wydać pierwszy numer czasopisma „Czytanie Dwudziestolecia" za rok 2024. Mamy nadzieję, że nasze pismo wzbudzi Państwa zainteresowanie i przychylność. Przygotowując drugi numer, zapraszamy do składania artykułów, recenzji, szkiców na temat kultury międzywojennej oraz poświęconych twórczości pisarzy Dwudziestolecia.
Zachęcając do udziału w publikacji, przypominamy, że decyzją Sejmu RP patronami 2025 roku zostali tacy twórcy, jak Stefan Żeromski oraz Antoni Słonimski, którzy odcisnęli znaczące piętno na literaturze i kulturze międzywojnia. Powieść Żeromskiego Przedwiośnie (1924) to jedna z pierwszych diagnoz życia społecznego w niepodległym państwie. Słonimski, wzywający w jednym z pierwszych tomików do konfrontacji polskiej kultury czasów zaborów ze współczesnością, był również publicystą i kronikarzem okresu międzywojennego. Jego bogaty dorobek obejmuje wszystkie rodzaje literackie, w tym twórczość dramatyczną oraz działalność recenzencką. W bieżącym roku przypadają także „okrągłe" rocznice śmierci takich pisarzy, jak Maria Dąbrowska, Jarosław Iwaszkiewicz, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Julian Przyboś, Wacław Sieroszewski, Jerzy Szaniawski, a także rocznice urodzin, m.in. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Juliusza Kadena-Bandrowskiego, Zofii Kossak, Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). Już samo zestawienie nazwisk pokazuje, jak ważnym okresem w polskiej literaturze było Dwudziestolecie obejmujące i scalające różnorodne światopoglądy, rodzaje i gatunki literackie, formy artystycznej ekspresji. Na Państwa artykuły czekamy do 31 maja br.
W drugim numerze planujemy także stworzyć dział Varia, w którym będziemy zamieszczać teksty dotyczące literatury polskiej różnych epok i okresów literackich. Prosimy o składanie sprawozdań z konferencji, które odbywają się w ośrodkach naukowych, a poświęcone są Dwudziestoleciu i jego twórcom. Istotne są dla nas informacje o książkach dotyczących międzywojnia, ukazujących się w środowisku ogólnopolskim. Dążymy do tego, by stworzyć platformę informującą o kierunkach badań nad Dwudziestoleciem.
Liczymy, że dzięki Państwa zaangażowaniu i pomocy uda nam się stworzyć ambitne czasopismo, które z czasem, mamy nadzieję, zdobędzie uznanie w ośrodkach naukowych. Nie znajduje się ono jeszcze na liście ministerialnej, ale czynimy wszystko, by uzyskało tak istotne dla nas punkty. Nie zrobimy następnego kroku bez dalszego wsparcia badaczy zajmujących się szeroko rozumianą kulturą Dwudziestolecia.
Informujemy, że funkcjonuje już strona internetowa: http://www.cd.whum.ujd.edu.pl
Znajdują się tam wszystkie niezbędne informacje dotyczące zasad edytorskich. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z Panią Sekretarz, dr Anną Janek (e-mail czytanie@ujd.edu.pl).
Serdecznie pozdrawiamy
Redakcja