O czasopiśmie

Pomysł powstania nowego czasopisma narodził się w środowisku częstochowskich polonistów zawodowo związanych z Instytutem Literaturoznawstwa Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Organizując pięciokrotnie konferencję „Czytanie Dwudziestolecia", uznaliśmy, że warto powołać czasopismo, które - mamy nadzieję - stanie się interesującą platformą wymiany poglądów dotyczących międzywojnia i jego szeroko rozumianej kontynuacji w kulturze XX i XXI wieku. Mamy nadzieję, że i ta inicjatywa zostanie życzliwie przyjęta przez środowisko literaturoznawców i polonistów. Redakcję czasopisma stworzyły osoby mocno zaangażowane w organizację konferencji. Planujemy, aby owoce kolejnych naszych spotkań naukowych publikowane były już w nowym roczniku. Do podjęcia inicjatywy przekonał nas dyrektor Instytutu Literaturoznawstwa, Profesor Adam Regiewicz. Jako historyk literatury był on także uczestnikiem naszej konferencji.

Dwudziestolecie jest wciąż okresem fascynującym i przez wiele lat, z różnych przyczyn, także politycznych, nie do końca przebadanym, na co zwracali i wciąż zwracają uwagę historycy literatury. Warto przypomnieć tak oczywisty fakt, że w PRL-u nie wszystkie tematy i życiorysy można było ukazywać tak, jak na to zasługują. Także kwestia wielonarodowości kultury międzywojennej nadal nie wybrzmiała w sposób należyty.

Tytuł czasopisma wyznacza jego formułę i zarazem zakres tematyczny: pragniemy, by teksty publikowane w „Czytaniu Dwudziestolecia" dotyczyły zjawisk literackich i kulturowych związanych problemowo z Dwudziestoleciem międzywojennym.

Profil czasopisma wyznaczają badania literaturoznawcze zogniskowane wokół Dwudziestolecia międzywojennego rozumianego szeroko jako formacja kulturowa, zatem mogące być przedmiotem wielokierunkowej refleksji, która obejmowałaby zagadnienia między innymi takie, jak:

  • twórczość Dwudziestolecia ukazana na tle przemian historycznoliterackich, w kontekście historii, filozofii, socjologii, geopolityki, sztuk pięknych, itp.;
  • odczytania twórczości uznanych pisarzy Dwudziestolecia w nowych kontekstach i przy użyciu nowoczesnych metodologii;
  • pogłębiona lektura kontekstowa pojedynczych utworów;
  • interpretacje tekstów mało znanych, zapoznanych, pomijanych w dyskursie historycznoliterackim a zasługujących na uwagę;
  • specyfika gatunkowa i rodzajowa twórczości Dwudziestolecia, transformacje i eksperymenty literackie, indywidualności twórcze;
  • dyskurs pamięci oraz literatura dokumentu osobistego (twórcy, aspekty genologiczne, rękopisy, archiwalia);
  • kultura literacka i status pisarza w Dwudziestoleciu, różnorodne aspekty życia literackiego, teatralnego, filmowego, muzycznego lat 1918-1939 oraz jego animatorzy;
  • recepcja twórczości międzywojennej w literaturze współczesnej, także poza granicami Polski;
  • kultura masowa Dwudziestolecia;
  • badania porównawcze obejmujące wpływy literackie, postrzegane w kontekście literatury europejskiej i światowej.

W dziale „Subiektywny przegląd wydawniczy" zamierzamy odnotowywać pojawianie się ważnych publikacji dotyczących Dwudziestolecia, a także zamieszczać recenzje.

W dziale „Varia" przewidujemy publikacje artykułów wykraczających poza proponowaną przez nas tematykę; pragniemy wzbogacić czasopismo o różnorodne ujęcia badawcze zjawisk literackich i kulturowych.