Opublikowane: 2019-10-031

Wkład Polaków w londyński festiwal muzyki klasycznej The Proms

Bogumiła MIKA
Edukacja Muzyczna
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.16926/em.2016.11.08

Abstrakt

Festiwal muzyki klasycznej organizowany w Londynie od 1895 roku, znany pod nazwą The Proms, bywa określany jako festiwal największy i najbardziej demokratyczny (J. Bĕlohlávek).Stanowi on niezwykłą atrakcję dla turystów odwiedzających Londyn podczas letnich miesięcy, dostarczając równocześnie okazji do zapoznania się z rozmaitymi dziełami muzyki klasycznejprezentowanymi przez światowej klasy wykonawców.

W repertuarze festiwalu – od pierwszych edycji aż po dzień dzisiejszy – obecna jest muzyka polska, a grono wykonawców niejednokrotnie zasilane było przez polskich artystów. Niniejszy tekst koncentruje się na ukazaniu polskiego wkładu w festiwal The Proms – zarówno z perspekty- wy wykonywanego repertuaru polskiego, jak i udziału polskich artystów. Stanowi wynik analizyobfitych zasobów archiwalnych imprezy.

Słowa kluczowe:

festiwal The Proms, Henry Wood, Royal Albert Hall, muzyka polska, koncerty, muzyka w Londynie

Pobierz pliki

Zasady cytowania

MIKA, B. (2019). Wkład Polaków w londyński festiwal muzyki klasycznej The Proms. Edukacja Muzyczna, 11, 145–156. https://doi.org/10.16926/em.2016.11.08

Cited by / Share

Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.