Marek Kudra - sekretarz

Sekretarz redakcji 
dr Marek KUDRA
Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie
email: m.kudra@ujd.edu.pl

Dyrygent, wykładowca Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie, doktorant Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, organista, pedagog. 

Studia ukończył w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Już jako student bardzo aktywnie współpracował z chórami akademickimi, z którymi odbył wiele koncertów w kraju oraz za granicą (między innymi – tournee Francja, Chiny). W latach 2012–2018 był koordynatorem projektu „Tamborrada” we Wrocławiu – Europejskiej Stolicy Kultury 2016. 

Propaguje muzykę polskich kompozytorów na arenie międzynarodowej. Jest ambasadorem polskich młodych muzyków   w Międzynarodowej Federacji Organizacji „Eurochestries”, z siedzibą w Pons (Francja) oraz założycielem i kierownikiem artystycznym Książęcej Orkiestry Symfonicznej przy Brzeskim Centrum Kultury. Z zespołem tym dokonał wielu prawykonań. Od roku 2017 jest również pierwszym dyrygentem w Tatrze Muzycznym „Arte Creatura”.

Aktualnie współpracuje  z  trzema  chórami: z  Chórem  Uniwersytetu   im.  Jana  Długosza  w  Częstochowie,  z  Chórem im. Św. Maksymilina w Brzegu oraz z tamtejszym Chórem Vox Ecclesiae, przy studium organistowskim. Jako dyrygent występował w polskich filharmoniach (Częstochowa, Jelenia Góra, Toruń). Jest szefem artystycznym Dni Skupienia Muzyków przy parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu, gdzie pełni również funkcję pierwszego organisty. Od czerwca 2021 roku jest Dyrektorem Miejskiego Domu Kultury w Oleśnie. W swoim dorobku dyrygenckim posiada ponad 200 koncertów, wśród których warto wymienić:

- A. Dvorak - IX Symfonia e-moll "Z nowego świata" op. 95
- W. A. Mozart - Requiem KV 626
- P. Nowicki - Płoń nie za blisko nieba (prawykonanie)
- R. Hyla - Msza papieska (prawykonanie)
- W. A. Mozart - Symfonia g-moll KV 550
- W. A. Mozart - Msza koronacyjna KV 317
- H. Matzke - Weihemusik (niemieckie prawykonanie)
- G. Faure - Requiem op. 48
- T. Maklakiewicz - Msza góralska
- P. Nowicki - Antyfony Maryjne (prawykonanie)
- P. Michalak - Suita Brzeg dla Niepodległości (prawykonanie)
- K. Pachołek - Fantazja Śliczna Gwiazdo miasta Lwowa (prawykonanie)
-
L. v. Beethoven - III Koncert fortepianowy op. 37
- M. Karłowicz - Symfonia e-moll op. 7