Giovanni Gagliardi – wirtuoz i wizjoner akordeonu

Słowa kluczowe: Giovanni Gagliardi, akordeon, akordeon z manuałem melodycznym, wirtuoz

Abstrakt

Giovanni Gagliardi (1882–1964), włoski kompozytor i akordeonista, to postać obecnie zapo- mniana. Już w 1911 roku postulował – w wydanym w Paryżu Manualetto del fisarmonicista – zmianyw budowie akordeonu mające na celu ulepszenie techniczne tego instrumentu. Zaproponowana modernizacja akordeonu przyczyniła się do rozwoju akordeonowego repertuaru, o nowych możliwościach brzmieniowych i nowej estetyce. Życie artysty, który swoją karierę rozpoczął jako wędrowny grajek, a doszedł do pozycji cieszącego się uznaniem paryskiej bohemy wirtuoza, zmieniło diametralnie przystąpienie Włoch do I wojny światowej w roku 1915. Odmowa służby wojskowej, a po zakończeniu wojny także publicznych koncertów, oraz 3,5-letnie internowanie w czasie II wojny światowej – przedstawiają Gagliardiego jako człowieka zaangażowanego nie tylko w sprawy muzyczne, ale i publiczne. Do końca życia muzykował w domowym zaciszu, a w korespondencji z akordeonistami oraz w wywiadach prasowych propagował instrument z manuałem melodycznym. Giovanni Gagliardi wyprzedzał poglądami o dziesiątki lat swoją epokę, ale to właśnie jemu historia przyznała rację.

Bibliografia

Deiro Guido, The Complete Works of Guido Deiro, red. H. Doktorski, Mel Bay Publications, Inc. Fenton 2008.
Gagliardi Jean, Brevet d’Invention. XVII Arts Industriels, No. 423.798, Office National de la Propriété Industrielle, Paris 1911.
Gagliardi Giovanni, Kleines Handbuch des Akkordeonisten (1911), Manualetto del fisarmonicista (1911), Petit Manuel de l’Accordéoniste (1911), „Texte zur Geschichte und Gegenwart des Akkordeons”, t. 2, red. H.C. Jacobs, R. Kaupenjohann, Augemus Musikverlag Ralf Kaupenjohann, Bochum 2004, s. 25–49.
Krieg Franz, Der neue Lehrweg für Akkordeon, Matthias Hohner Verlag, Trossingen 1949.
Petrič Jospeh, The Concert Accordion.Contemporary Perspektives, Augemus Musikverlag Ralf Kaupenjohann, Essen 2017.
Puchnowski Włodzimierz Lech, Szkoła miechowania i artykulacji akordeonowej, Państwowe Wydawnictwo Muzyczne, Kraków 1964.
Cenzato Giovanni 30.000 chilometri con la fisarmonica, „Corriere della Sera”, z dnia 26.12.1935, s. 3.
Opublikowane
2020-04-04